Diyabetlilere Özel | Metabolik sendromda faydalı olabilecek bitkiler…

14 May

Karabaş otu, Bahar, Zeytin yaprağı, Adaçayı, Üvez yaprağı, Ceviz yaprağı, Çemen, Böğürtlen yaprağı…

Karabaş otu (karabaş kekik): Hazmı kolaylaştırıcı ve idrar söktürücüdür. Bağırsak gazlarını giderir ve safra akışını düzenler, salgı bezlerini çalıştırır, spazm çözücüdür. Şeker hastalığında son derece önemlidir, kanda ve idrarda şekeri düşürür. Kan dolaşımını uyarıcı olarak kullanılır.

Bahar: Şeker hastalığının en etkili doğal ilacıdır. Şeker hastalığını tedavi edici özellik taşır ve bitkisel insülin kaynağıdır. Teskin edicidir, çarpıntıları giderir.

Zeytin yaprağı: Diabette tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Damar genişleticidir, sinirsel tansiyonda düşürücü etkisi vardır. Ayrıca şeker hastalarında kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir.

Üvez yaprağı: Yapraklarında bulunan tanen dolayısıyla şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır. Laboratuar deneyleri yaprakların kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip bulunduğunu göstermektedir.

Ceviz yaprağı: Pankreas ve karaciğer çalıştırıcıdır. Antidiabetik olmasından dolayı şeker hastalığını iyileştirici özelliktedir. Hazmı kolaylaştırır.

Boyotu tohumu (çemen): Şeker hastalığına karşı önemli ölçüde kullanılmaktadır. Metabolizma düzenleyicidir. Aynı zamanda göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve kolesterol düşürücüdür.

Böğürtlen yaprağı: Kuvvet verici, idrar söktürücüdür. Atidiabetik olup şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Kan temizleyici ve ağrı kesicidir.

Adaçayı: Midevidir. Sindirim sistemini kolaylaştırıcıdır, kan şekerini düşürücü ve şeker hastalığını iyileştirici, gaz gidericidir. Teskin edici, kan temizleyici, antibiyotik özelliğe sahiptir. Mide ve bağırsakları rahatlatır. Hazımsızlıkta çok etkili olup aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Kaynak: http://www.coskuntip.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: