Tansiyonu indirmek için yellenin!

29 Eki

Toplum içinde gayrı ihtiyari kaçırılınca insanoğlunu yerin dibine sokan ve utancından kızartan gaz kokusunun yüksek tansiyona ilaç olduğu anlaşıldı.

Bir deyimimiz vardır. “Bir o…..k dokuz doktora bedel” diye. Meğer bu deyimi dilinden düşürmeyen halkımızın bir bildiği varmış….

Yellenme kokusu yüksek tansiyona iyi geliyormuş!

İnsanoğlunun yellenme kokusundan şikayeti oldukça eski ancak yeni bir bilimsel araştırma, bu kokunun aslında kan basıncını düzenlediğini tespit etti. Ünlü Amerikan Bilim Dergisi “Science” son sayısında yayınladığı bir bilimsel araştırma raporunda, insanoğlunun çıkardığı gazın kokusunun, kan basıncını düzenlediğini kaydediyor.

Raporda, fareler üzerinde yapılan deneylerde, bunun net olarak tespit edildiği belirtiliyor. John Hopkins Üniversitesi uzmanları, bağırsaklardaki bakterilerin sebep olduğu kokunun içerdiği ‘hidrojen sülfit‘in, beyne sinyaller göndererek, sinirleri rahatlatmasını sağladığını ve kan basıncını düşürdüğünü tespit ettiler. Yakın tarihlerde yapılan araştırmalar, hidrojen sülfitin vücut içinde çeşitli psikolojik fonksiyonlar gören ve “gasotransmitters” olarak adlandırılan moleküllerden olduğunu gösteriyor. Tıp uzmanları, insan gazının fonksiyonları konusundaki bu yeni bilgilerin, bazı yeni araştırmalara da kapı aralayacağına dikkat çekiyor. Ayrıca, bu yeni bulgular, ilaç endüstrisinde de yeni gelişmelere sebep olabilecek. Bazı haber kaynakları, yakın gelecekte “yel kokusu hapları” bile üretilebileceğini iddia ediyor.


Cemal DEMİR’in derlemesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: